Nikiforkonkurs

FINAŁ KONKURSU TOWARZYSZĄCEGO WYSTAWIE CZASOWEJ „NIKIFOR”

gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 07.12.2022

Gratulujemy Pani Oliwii, która pierwsza poprawnie odpowiedziała, na ostatnie pytanie konkursowe, że głównym tematem inspiracji prac Nikifora była oczywiście architektura. Dodatkowo Pani Oliwia otrzymuje od nas nagrodę główną — album „ZAGAJEWSKI RZEŹBA/ SCULPTURE”, za udzielenie największej ilości poprawnych odpowiedzi.

Główne tematy twórczości Nikifora to widoki miejskiej architektury (szczególnie Krynicy), cerkwie, wille i ulice, dworce kolejowe w różnych zakątkach Polski, fantastyczne wykreowane w wyobraźni miasta i budowle. Dzieła Nikifora zaskakują ogromem detali. Z pieczołowitością kreślił wstęgi dróg, balustrady budynków, płoty, okiennice, dachówki, etc. Intuicyjnie łączył tradycję polską z ukraińską, łemkowską. Rzadko malował zwykłych ludzi, tworzył wizerunki postaci przypominających świętych z prawosławnych ikon. Portretował też siebie. Stworzył wyjątkowe autoportrety, na których czasem jest malarzem, czasem kimś zupełnie innym „Nikifor – malarz na moście”, „Nikifor – biskup w pokoju”.