Pecz

CENNE DZIEŁO FELIKSA PĘCZARSKIEGO PO KONSERWACJI

gdzie: Gmach Główny - kiedy 07.12 - 20.12.2019

Wystawa czasowa pt. „Cenne dzieło Feliksa Pęczarskiego po konserwacji” to prezentacja odnowionego płótna „Amatorowie herbaty i Kuriera” z 1826 r.,  jednego z czterech obrazów obecnie konserwowanych w ramach dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Wspieranie działań muzealnych oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Poza dziełem F. Pęczarskiego na wystawie zobaczymy zdjęcia oraz film edukacyjny  pt. „Spojrzenie z obrazu i w obraz”, ukazujące najciekawsze momenty z przebiegu prac konserwatorskich, wykonywanych przez Edytę Hankowską-Czerwińską. Ekspozycji towarzyszyć będzie tablica informacyjna prezentująca sylwetkę F. Pęczarskiego i jego związki z Włocławkiem.

Film znajdą Państwo tutaj.

Feliks Pęczarski (1804–1862) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy związanych z Włocławkiem. Jest zaliczany do prekursorów realizmu w malarstwie polskim. Malował portrety, obrazy religijne i sceny rodzajowe, dzięki którym stał się sławny w środowisku warszawskim. Ich bohaterowie wywodzący się z marginesu społecznego, zajmowali się grą w karty czy zabawami w karczmie. Wśród nich byli lichwiarze i spekulanci. Malarz, który w dzieciństwie stracił słuch, jako uważny obserwator ukazywał zróżnicowaną mimikę twarzy swoich modeli, gesty i grymasy niekiedy w karykaturalny sposób. Szczególną uwagę przywiązywał do rekwizytów czy symbolicznych atrybutów. Głuchoniemy artysta ostanie lata życia spędził we Włocławku. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej od 1971 r. stara się pozyskiwać do zbiorów jego obrazy. Obecnie  kolekcja liczy 12 prac i należy do największych w Polsce. Konserwacja  w bieżącym roku 4 płócien pozwoli w przyszłości na ekspozycję tego cennego zbioru w planowanej wystawie stałej pt. „Sztuka Kujaw i ziemi dobrzyńskiej w XIX i 1. poł. XX wieku”.

Czas trwania wystawy: 07.12.-20.12.2019 r

Miejsce wystawy: Gmach główny MZKiD, ul. Słowackiego 1 a – sala „Galeria portretu polskiego”.

Realizacja dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych

oraz dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Belka Dofinansowano Logo Poziom Województwo Kp Podpis Z Boku